Шлях до перемоги України у війні з РФ

 

Шлях до перемоги України у війні з РФ
Росія мобілізує 100 тисяч військових і їхні навчання мають наступальний характер – начальник Генштабу армії Польщі

30 Серпень 2017
Ілюстративне фото

30 серпня у Львові під час офіційної прикордонної зустрічі начальники генеральних штабів Збройних сил України та Війська польського Віктор Муженко і Лешек Суравський оцінили можливі загрози для обох країн у зв’язку з проведенням російсько-білоруських військових навчань «Захід-2017», запланованих на 14–20 вересня. Україна і Польща мають співпрацювати і збільшити кількість спільних навчань, наголосили військові очільники.

 

Нині на одинадцяти військових полігонах України проводяться військові навчання, зокрема за участю військових інструкторів країн НАТО. У найближчий час, із 1 до 10 вересня заплановане тренування з матеріально-технічного забезпечення, а з 15 до 20 вересня на Яворівському полігоні Львівщини триватимуть Міжнародні стратегічні штабні навчання, за участю українських військовослужбовців і країн НАТО. Про це повідомив начальник Генштабу України Віктор Муженко.

Віктор Муженко
Віктор Муженко

 

Ми обговорили ймовірні загрози, які пов’язані з навчаннями «Захід-2017»

«Мета нашої офіційної зустрічі обговорити питання подальшого співробітництва. У нас вже триває співпраця з польською стороною. Польські військові інструктори готують українських військовослужбовців. Ми обговорили ймовірні загрози, які пов’язані з навчаннями «Захід-2017», – каже Віктор Муженко.

В Україні, Польщі, країнах Балтії є побоювання, що Росія може перетворити Білорусь у свій військовий плацдарм, що після завершення навчань військовий контингент Росії може залишитись у Білорусі. Росія такі заяви у країнах-сусідах заперечує.

Із кожними наступними військовими навчаннями Росія збільшує чисельність військовослужбовців і технічних засобів, наголосив начальник Генштабу Війська польського Лешек Суравський.

Лешек Суравські
Лешек Суравські

 

Росіяни кажуть про оборонний характер навчань, а тим часом змобілізували 100 тисяч військових

«Росіяни кажуть про оборонний характер навчань, а тим часом змобілізували 100 тисяч військових. Говорячи про оборонні навчання, перекинули близько 3 дивізій у Білорусь. Якщо участь 1-ї танкової армії російських військ є складовою оборонних дій, то які сили треба перекинути, щоб дії були наступальні?» – заявив Лешек Суравські.

Керівник Генштабу Війська польського гарантує, що не лише Генштаб, але й Військо польське загалом завжди будуть підтримувати Збройні сили України.

Для нас усіх зрозуміло, що в сьогоднішній ситуації без вільної України немає вільної Європи

«Для нас усіх зрозуміло, що в сьогоднішній ситуації без вільної України немає вільної Європи», – зауважив керівник Генштабу Війська польського Лешек Суравський.

НАТО скерує спостерігачів на навчання в Білорусь

Польська армія готова до підтримки союзників, а таким союзником є й Україна

На запитання Радіо Свобода, чи Польща готова надати Україні вживану зброю, перейшовши цілком на натовське озброєння, Лешек Суравський відповів, що рішення залежить від НАТО.

«Польська армія готова до підтримки союзників, а таким союзником є й Україна», – сказав начальник Генштабу Війська польського.

Керівники генштабів України і Польщі обговорили плани на наступний рік. Попередньо мовиться про чотири спільних навчання, а також у 2018 році більш активною буде діяльність литовсько-польсько-української бригади, вишколи якої пройдуть в Україні та Польщі. Однак більш конкретний план військової співпраці затвердять наприкінці цього року.

НАТО заявило, що скерує трьох спостерігачів за російсько-білоруськими військовими навчаннями «Захід-2017». Але Північноатлантичний альянс закликав Росію і Білорусь допустити більше експертів. Адже згідно з правилами Організації з безпеки і співпраці в Європі країни, які проводять маневри за участі понад 13 тисяч військовослужбовців, мають заздалегідь інформувати інші держави і бути відкритими для спостерігачів.

Попри те, що Росія і Білорусь заявляють, що у спільних навчаннях «Захід-2017» візьме участь лише 12 тисяч 700 осіб, в НАТО припускають значно більшу кількість російських військових. Начальник Генштабу Війська польського Лешек Суравський говорить про 100 тисяч російських військовослужбовців, які братимуть участь у навчаннях «Захід-2017».

Три роки тому 19 липня десантники 95 ОАЕМБр почали бойовий марш протяжністю 470 км для деблокування українських підрозділів у районі Ізварино (Луганська обл.), з них 170 км тилами бойовиків. У ході рейду було звільнено 3 тис. осіб та понад 250 од. техніки. 13 воїнів-десантників загинули

Бійці 95 ОДШБр
З відкритих джерел

Три роки тому 19 липня розпочався найдовший у військовій історії світу рейд. Його здійснили десантники 95-ї окремої Житомирської десантно-штурмової бригади під командуванням Героя України, генерал-лейтенанта Михайла Забродського у ході збройного конфлікту на Донбасі.

Керівництво АТО дало наказ перейти до наступальних дій, задля визволення підрозділів 24-ї омбр, 72-ї омбр, 79-ї оаембр, які здійснюючи блокування російсько-українського кордону, потрапили у оточення на південному сході Луганської та на сході Донецької областей.

Згідно з планом операції, підрозділи 95-ї оаембр, 30-ї омбр, 51-ї омбр, 25-ї опдбр мали звільнити Савур-Могилу, населенні пункти Степанівка та Маринівка, встановити контроль над переправами на річці Міус та забезпечити вихід із оточення зазначених підрозділів. Ударними виступили батальйони 30-ї омбр і 95-ї оаембр, укомплектовані військовослужбовцями контрактної служби. Основною складовою операції був рейд 95-ї оаембр. Для участі у ньому було відібрано 400 кращих бійців із 1-го і 13-го окремого аеромобільних батальйонів бригади.

Бій за Лисичанськ

Першими боями в ході рейду стали бої за звільнення Лисичанська. За планом звільнення міста, 19 липня підрозділи 95-ї оаембр мали здійснити наступ і вийти на південні околиці міста і з півдня почати зачистку. 24-а бригада - вдарити з півночі. Паралельно з 95-ю оаембр по двом напрямам із півдня заходив батальйон Національної гвардії "Донбас". Його завданням була зачистка міста в напрямі до центру.

Спершу передовий загін не зміг здобути стратегічно важливу висоту і змушений був відступити. Однак згодом прибуло підкріплення, поранених евакуювали в тил і бойове завдання було виконане. Після цього десантники взяли під контроль нафтопереробний завод, не допустивши його знищення бойовиками. Тим самим забезпечивши прохід іншим військам, що йшли слідом за ними.

Бійці 95 ОДШБр
З відкритих джерел

Загалом бій за Лисичанськ тривав від обіду до самого вечора. Силами АТО було захоплено значні запаси зброї та боєприпасів: протипіхотні міни, фугаси, тощо. Відповідно до маркувань і дат усі вони були виготовлені в Росії.

Того дня внаслідок бойових дій загинули 5 десантників і близько 40 було поранено.

Штурм Савур-Могили

Наступним став бій за Савур-Могилу, який розпочався приблизно за тиждень опісля звільнення Лисичанська.

Десантники 95-ї оаембр покинули свій базовий табір на півночі від Артемівська, вийшовши на трасу Харків — Ростов, пройшли у напрямку с. Луганське, обійшли його з півночі через Миронівський, біля Дебальцевого звернули з траси Харків-Ростов і рухались на південь. Зокрема, маршрут пролягав через населені пункти Рідкодуб, Стіжківське, Стіжкове, Контарне, північні околиці Шахтарська.

В районі с. Гірне відбувся бій за блокпост поблизу залізничного переїзду. Спочатку цей блокпост був знищений першою групою бригади. Однак, коли тим же маршрутом йшла друга група, на неї влаштували засідку. Засідку відбили, а сам блокпост було прийнято рішення знищити. Укріплення знаходилося на важливій трасі Н21, якою надходили підкріплення до бойовиків.

Після цього група продовжила рух на південь, біля с. Тернове повернула на південний схід.

Бійці 95 ОДШБр
З відкритих джерел

Зранку 28 липня підрозділи 95-ї оаембр разом із підрозділами 30-ї пішли на штурм Савур-Могили. Попереду йшли танково-механізовані підрозділи, за ними - аеромобільні. Позиції на висоті передали БТГр "Колос" 51 омбр. Штурмові групи бойовики обстрілювали з "Градів". Бій тривав приблизно дві години.

Піхотинці утримували Савур-могилу з 21:00 вечора 28 липня до 4:00 ранку 29 липня. Але через сильний артилерійський обстріл з російської території підрозділам 51 омбр довелось відступити.

Звільнення Степанівки та Маринівки

Після штурму Савур-Могили, наступним етапом рейду стала участь десантників 95-ї оаембр в операції виведення заблокованих підрозділів на кордоні. Разом з ними в операції брали участь БТГр та реактивний артилерійський дивізіон 30-ї механізованої бригади, ротна тактична група 72-ї механізованої бригади, сили і засоби від 3-го полку спеціального призначення. Всього 1611 військовослужбовців. Першим завданням було звільнення населеного пункту Степанівка.

Дві механізовані та одна танкова рота 30-ї омбр провели вдалу атаку по бойовикам із північно-західного напрямку. За годину-півтори українські війська зайняли південно-західну частину населеного пункту. Одразу почались обстріли зі сторони Дмитрівки, Маринівки та російської території. Бої тривали декілька днів. Після цього, була звільнена Маринівка.

Ізваринський котел

На початку серпня батальйони 95-ї оаембр та 30-ї омбр перейшли в наступ в районі населених пунктів Латишеве-Розсипне, чим дали змогу заблокованим підрозділам у районі Ізварино вийти з оточення. Для цього використовували наведену переправу через р. Міус на відстані 3 км на північ від Дмитрівки, над якою вже був встановлений контроль за 19 км від кордону з Російською Федерацією.

Зауважимо, під час переправи, противник постійно обстрілював українські підрозділи, зокрема і з російської території. Декілька переправу розбивали вогнем артилерії. Українські танкісти утримували її два дні, допоки всі підрозділи не переправились через річку. Після цього, залишили свої позиції.

Загалом тоді на правий берег р. Міус було виведено до п'яти батальйонів зі складу 24-ї, 51-ї, 72-ї та 79-ї бригад ЗСУ та Державної прикордонної служби, які обороняли державний кордон. Це близько 3 тис. осіб та понад 250 од. техніки.

Втрати за тиждень проведення операції склали 74 поранених та 11 загиблих. Безпосередньо під час виходу втрат не було.

Бої за Красний Луч

Наступним етапом рейду стала участь підрозділів 95-ї оаембр в створенні коридору на ділянці Степанівка — Красний Луч — Червона Поляна — Лутугине для ізоляції бойовиків від надходження підкріплень з російської території. Українські підрозділи — БТГр 95-ї оаембр і 1-а БТГр 30-ї омбр опинилися в складному становищі, оскільки бойовики розташовували свої РЗВО в житлових кварталах міст, а терикони використовувались ними для позицій артилерії.

Також під час бої за Красний Луч і Міусинськ відбулись перші бойові зіткнення між підрозділами українських Збройних сил з регулярними підрозділами ЗС РФ. Просуваючись на північ, БТГр 95-ї оаембр перерізала автошлях між Красним Лучем та Антрацитом, яким здійснювалося технічне підкріплення бойовиків, встановивши блокпости на загрозливих напрямках. Їм назустріч зі сторони Красної Поляни висунулась 2-га БТГр 30-ї омбр, замкнувши зовнішнє коло оточення.

Через декілька днів опісля цього 95-ї оаембр вийшли з району Красний Луч-Антрацит і пройшовши по тилах противника в напрямі на Дебальцеве повернулись 10 серпня у вихідний район біля Слов'янська.

Карта проведення рейду Забродського
пресс-центр АТО

Загалом протягом 25 днів бойового маршу було подолано понад 400 км, із них 170 км тилами бойовиків, та знищено три блокпости противника. Поставлене завдання було виконане успішно, однак у ході рейду 13 воїнів-десантників загинули, також до місць початкової дислокації не повернулося 60% одиниць техніки.

На думку американського військового експерта Філіпа Карбера, цей рейд є найдовшим в новітній воєнній історії, а 95 ОАЕМБр "найкращою бригадою такого типу в світі".
"Михайло Забродський і його 95-та бригада на початку серпня стали частиною військової історії. Вони прорвали лінію оборони сепаратистів, здійснили марш аж до Маріуполя, повернулися вздовж кордону, знищили кілька російських артилерійських батальйонів, які знаходилися вже на українському боці кордону, забрали їхню зброю і обладнання, російські танки проїхали аж до самого Луганська і повернулися до Слов'янська. І це - найдовший рейд збройного формування у військовій історії світу. Це неймовірна робота, повірте. На жаль, це сталося за два тижні до російського наступу. Тобто, якби це сталося трішки пізніше, вони б били росіян з тилу, тому б перебіг війни складався б по-іншому. Але це - не їхня помилка", - зазначив він.

Генерал-лейтенант Михайло Забродський
З відкритих джерел

Наприкінці серпня того ж року командувач 95-ї оаембр Михайло Забродський отримав високе звання Герой України з врученням ордена "Золота Зірка" за особисту мужність, самовідданість та високий професіоналізм, виявлені у захисті державного суверенітету і територіальної цілісності України.

Через рік опісля рейду Центральна телерадіостудія Міністерства оборони України презентувала фільм "Рейд. Сила нескорених", який був присвячений описаним подіям.Обновлен 31 авг 2017. Создан 19 июл 2017  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником