Націоналізм сучасний в Україні

 

Націоналізм сучасний в Україні
Галичани проголосили незалежну Україну ще

20 жовтня 1918 року

19.08.2011

 

Львів – Фольклорним фестивалем «Етновир» в п’ятницю у Львові розпочались численні заходи з нагоди святкування 20-ї річниці незалежності України. Численні мистецькі, наукові, культурні заходи відбуватимуться протягом цілого тижня. Серед наукових заходів привертає увагу виставка, яку відкрили в Державному архіві Львівської області. На виставці в Державному архіві Львівської області представлені архівні матеріали від жовтня 1918 року і до 1991-го, які розповідають про боротьбу українців Західної України за незалежність і власну державу. В експозиції – відозви, рішення, рапорти військових комісарів австрійському уряду, накази жандармерії, присяги УГА та УПА, публікації у друкованих виданнях.

Проголошення Української Держави на українських областях Австрії і Угорщини

Звернення Української національної ради про перехід усієї повноти влади до Української Національної Ради

У роки панування різних влад, чи то австро-угорської, чи польської, чи німецької, в Галичині виходило багато україномовних газет, які були досить впливовими.
 
Одним із найцікавіших і найважливіших, на думку істориків, документів, представлених в експозиції, є публікація в газеті «Діло» від 20 жовтня 1918 року акту проголошення Української держави на території «українських етнографічних земель Австро-Угорщини», тобто на території Галичини на схід від річки Сян, Лемківщини, північно-західної Буковини та Закарпаття.

«Ся українська національна територія уконституовується отсим як українська держава. Постановляється поробити приготовні заходи, щоби се рішення перевести в життя», мовиться в документі.
 
Про акт проголошення Української держави мало хто знає – науковець
 
Працівник Львівського обласного архіву Олег Бондар зауважує, що про акт проголошення Української держави мало хто знає і згадує.
 
«Вже у 1918 році українська община говорила про саме проголошення. Навіть ще не було 1 листопада, про яке ми говоримо як про зрив. Із тих документів, які у нас є, можна дізнатись історію встановлення держави від самого початку», каже науковець.

У жовтні 1918 року у Львові тривали сутички між українцями і поляками. Австро-Угорська імперія почала розпадатися. Тому українці і поляки активно діяли задля власних держав. На засіданні міської ради була проголошена приналежність Львова до Польщі. Поляки та українці виходили на мітинги, організовували численні акції і кожен відстоював власні ідеї і власну державу.
 
Польська преса ігнорувала українські заходи, а українська – польські. Хоча на сторінках тодішніх часописів друкували чимало пропагандистських публікацій.
 
На виставці представлені також відозви і публікації пізніших часів, ОУН і УПА, в яких людей закликають боротися за незалежність держави Україна.

Брошура «За що бореться український народ»

Брошура «За що бореться український народ»

 

https://www.radiosvoboda.org/content/article/24302383.html

 

Універсали Української Центральної Ради

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.

Універса́ли Украї́нської Центра́льної Ра́ди — грамоти-прокламації, які видала Українська Центральна Рада для широкого загалу, як гетьмани козацької доби. Українська Центральна Рада (УЦР) видала 4 Універсали, які визначили етапи української держави — від автономної до самостійної.

Зміст

[сховати]

[ред.] I Універсал

Детальніше: I Універсал Центральної Ради

У Вікіджерелах є

Оригінальний текст І Універсалу

10 червня (23 - за новим стилем) 1917 — проголосив автономію України («однині самі будемо творити наше життя»). Це була відповідь УЦР Тимчасовому урядові на його негативне ставлення до автономної України. Згідно з І Універсалом, «не одділяючись від всієї Росії... народ український має сам порядкувати своїм життям», а закони повинні бути ухвалені Всенародними Українськими Зборами. Автором І Універсалу був В. Винниченко. Після проголошення автономії 28 червня 1917 створено Генеральний Секретаріат.

[ред.] Умови І Універсалу

 1. Проголошення автономії України в складі Росії;
 2. Джерелом влади в Україні є український народ;
 3. Управління України має здійснювати всенародні українські збори (сейми або парламент);
 4. Українські збори приймають закони, і тільки ці закони діють на території України;
 5. Висловлювалася надія, що неукраїнські народи, які проживають на території України, разом з українцями будуть будувати автономний устрій.

І Універсал оголошено на другому Всеукраїнському Військовому З'їзді;

Після того, як у травні 1917 року Тимчасовий уряд відмовився надати автономію України (навіть не негайно, а в перспективі), Центральна Рада, виходячи з принципу «ні бунту, ні покірності», прийняла рішення прийняти I Універсал («До українського народу, на Україна і поза її сущому »). Текст Універсалу був зачитаний В. Винниченком 10 (23) червня 1917 на II Всеукраїнському Військовому З'їзді. Згідно I Універсалу проголошувалася автономія України у складі Росії («не одділяючись від всієї Росії ... народ український має сам порядкувати своїм життям»). Законодавчим органом повинно було стати Всенародне Українське Збори (Сейм), що обирається загальним, рівним, прямим, таємним голосуванням. Всі кошти, отримані від збору податків, відтепер повинні були залишатися в Україні. Враховуючи багатонаціональний склад України, Універсал закликав українських громадян до злагоди і порозуміння. Українська Центральна Рада брала на себе відповідальність за поточний стан справ у державі, були запроваджені додаткові збори з населення на користь Ради, але не ставилася вимога про припинення платежів у загальноросійський бюджет. По проголошенні автономії 15 (28) червня 1917, було створено уряд (Генеральний Секретаріат). У відповідь на І Універсал Тимчасовий уряд Росії 16 (29) червня виступив з відозвою «Громадянам України», в якому запропонувало громадянам українцям розвивати земське і міське самоврядування і покластися на представництво своїх інтересів у Всеросійському...

[ред.] II Універсал

Детальніше: II Універсал Центральної Ради

У Вікіджерелах є

Текст Другого Універсалу

3 липня (16 - за новим стилем) 1917 — зафіксував наслідки домовленостей між УЦР і Тимчасовим урядом: останній визнавав УЦР і Генеральний Секретаріат як крайовий орган України і водночас Генеральний Секретаріат ставав органом центрального уряду. Зі свого боку, УЦР визнавала Всеросійські установчі збори, а до їх скликання зобов'язувалася не робити самовільних кроків до здійснення автономії України.

[ред.] Умови ІІ Універсалу

 1. Центральна Рада має поповнитися представниками від інших народів, які живуть в Україні;
 2. Поповнена Центральна Рада утворює Генеральний Секретаріат, склад якого затверджує Тимчасовий Уряд;
 3. Центральна Рада починає розробку закону про автономічний устрій України, який має бути затверджений установчим збором. До затвердження цього закону, УЦР зобов'язується не здійснювати автономії України;
 4. Формування українського війська здійснюється під контролем Тимчасового Уряду.

II Універсал проголошено на сесії Української Центральної Ради......


Рішення I Універсалу в Петрограді були сприйняті із занепокоєнням. Зважаючи на політичну кризу, обумовлену масовими демонстраціями, поразку російської армії на Південно-Західному фронті і, як наслідок, втрату Галичини, Тимчасовий уряд не міг діяти виключно силовими заходами, оскільки на захист Центральної Ради могли стати фронтові українізовані частини і велика частка населення України. Крім того, збройний конфлікт міг призвести до розколу серед політичних сил Росії. У зв'язку з цим Тимчасовий Уряд пішов на переговори з Центральною Радою, для чого 28 червня до Києва відправилися урядова делегація у складі О. Керенського, М. Терещенка та І. Церетелі. У результаті переговорів було досягнуто компромісу. Зокрема, Тимчасовий уряд визнав теоретичну можливість отримання Україною автономії, а Центральна Рада зобов'язувалася самостійно (без рішення Всеросійських Установчих зборів) автономію не вводити; Тимчасовий уряд дозволив створення національних українських військових частин, але при цьому організовуватися вони повинні були з дозволу та під контролем Тимчасового уряду, при цьому українські частини залишалися у складі єдиної російської армії. Ці умови повинні були бути зафіксовані у спеціальній постанові Тимчасового уряду Універсалі Центральної Ради. Досягнутий компроміс викликав у Росії урядову кризу, на знак протесту проти будь-яких поступок українцям троє міністрів-кадетів вийшли з уряду, однак постанова все-таки було прийнято. 3 липня 1917 Тимчасовий Уряд відправив до Києва телеграму з постановою «Про національно-політичне становище України», зміст якого збігалося зі змістом підготовленого до оголошення II Універсалом. У той же день на урочистому засіданні Української Центральної Ради II Універсал був зачитаний (опублікований українською, російською, єврейською та польською мовами). Універсал стверджував, що «ми, Центральна Рада, ... завжди стояли за те, щоб не відокремлювати Україну від Росії». Генеральний Секретаріат оголошувався «органом Тимчасового уряду», його склад затверджує Тимчасовий Уряд. Визнавалася необхідність поповнення Ради за рахунок представників інших національностей, що проживають на території України. За військового питання приймалася можливість прикомандирування представників Україна кабінету військового міністра та Генштабу. Формування українських військ має здійснюватися під контролем Тимчасового Уряду.

[ред.] III Універсал

Детальніше: III Універсал Центральної Ради

У Вікіджерелах є

Текст Третього Універсалу

7 листопада(20 - за новим стилем) 1917 — проголосив Українську Народну Республіку (УНР), формально не пориваючи федеративних зв'язків з Росією, і демократичні принципи: свободу слова, друку, віровизнання, зборів, союзів, страйків, недоторканість особи й помешкання; оголосив національну автономію для меншостей (росіян, поляків, євреїв), скасував смертну кару, як також право приватної власності на землю й визнав її власністю всього народу без викупу, установив 8-годинний робочий день, оголосив реформу місцевого самоврядування, визначив 9 січня 1918 днем виборів до Українських Установчих Зборів, які мали бути скликані 22 січня 1918.

[ред.] Умови ІІІ Універсалу

 1. Україна проголошується Українською Народною Республікою, не відділяючись від Росії;
 2. До установчих зборів у України вся влада належить УЦР та Генеральному Секретаріату;
 3. Скасовується право приватної власності на землю;
 4. УЦР починає мирні переговори з Німеччиною та її союзниками;
 5. Впроваджуються демократичні свободи: свобода мови, свобода друку та ін.;
 6. Запроваджується 8 годинний робочий день;
 7. Встановлюється державний контроль над виробництвом;
 8. На грудень призначаються вибори до всеукраїнських установчих зборів.

[ред.] IV Універсал

У Вікіджерелах є

Текст Четвертого Універсалу

9 січня (22 січня за новим стилем) 1918 — проголосив УНР «самостійною, ні від кого незалежною, вільною суверенною державою українського народу», а виконавчий орган, Генеральний Секретаріат — Радою Народних Міністрів. Він замінив постійну армію міліцією, доручив провести вибори народних рад — волосних, повітових і місцевих, установив монополію торгівлі, контроль над банками, підтвердив закон про передачу землі селянам без викупу, прийнявши за основу скасування власності і соціалізацію землі. Доручив Раді Народних Міністрів продовжувати розпочаті переговори з Центральними державами і довести до підписання миру; закликав усіх громадян УНР до боротьби з більшовиками.

[ред.] Умови IV Універсалу

 1. УНР проголошується незалежною, вільною суверенною державою українського народу;
 2. З усіма сусідніми країнами УНР прагне жити у мирі та злагоді;
 3. Влада в Україні належить народу України, від імені якого, допоки не зберуться українські Установчі збори, буде правити ЦР;
 4. Піддано жорстокій критиці політику більшовиків, яка веде до громадянської війни;
 5. УЦР зобов'язується вести боротьбу проти прибічників більшовиків в Україні;
 6. УЦР зобов'язувалась негайно почати мирні переговори з Німеччиною;
 7. УЦР планує провести земельну реформу в інтересах селян;
 8. Держава має встановити контроль над торгівлею та банками

III і IV Універсали поставлено на голосування членами Малої Ради, чим надано їм значення законопроектів.

Директорія УНР не зберегла практику оголошення Універсалів. Замість Універсалів почали видавати декларації.

Після жовтневої революції в Петрограді, на Україні більшовики встановили радянську владу в деяких прифронтових містах, почалася громадянська війна між прихильниками радянської влади і прихильниками Тимчасового уряду. Спочатку Центральна Рада займала нейтральну позицію, але незабаром приступила до активних дій і змогла встановити свою владу на більшій частині України. У листопаді верховенство влади Центральної Ради визнали Київський, Катеринославський, Одеський, Полтавський комітети РСДРП (б), ряд Рад робітничих і солдатських депутатів міст України, всі селянські Ради. Продовжуючи свою державотворчу лінію, Українська Центральна Рада (УЦР) 7 (20) листопада 1917 затвердила III Універсал, в якому проголосила Українську Народну Республіку (УНР) у складі федерації вільних народів, формально не пориваючи федеративних зв'язків з Росією, і демократичні принципи: свободу слова , печатки, віросповідання, зборів, союзів, страйків, недоторканність особи і житла; оголосила національну автономію для меншостей (росіян, поляків, євреїв), скасувала смертну кару, як і право приватної власності на землю й визнав її власністю всього народу без викупу, встановила 8-годинний робочий день, оголосила реформу місцевого самоврядування. Під владу Центральної Ради переходить 9 губерній: Київська, Подільська, Волинська, Чернігівська, Полтавська, Харківська, Катеринославська, Херсонська і Таврійська (без Криму). Долю деяких суміжних з Росією областей і губерній (Курщина, Холмщина, Воронежчина і т. п.) передбачалося вирішити в майбутньому. На грудень призначалися вибори у Всеукраїнське Установчі Збори, до обрання якого вся влада належала Центральній Раді та Генеральному Секретаріату. Однак Україна все ще не претендувала на абсолютний суверенітет, так як передбачалося, що жовтневі події в Петрограді - це змова, яка незабаром буде ліквідована. На території України залишалися в силі всі закони, постанови і розпорядження Тимчасового Уряду, якщо вони не були скасовані Центральною Радою або Генеральним секретаріатом. Залишалися всі колективні урядові установи і всі чиновники, призначені Тимчасовим Урядом до майбутніх змін в законодавстві Української Народної Республіки.

 Література

 

 

У Тернополі на пам’ятнику Бандері викарбували - «Герой України»

У Тернополі на пам’ятнику Провіднику ОУН Степанові Бандері викарбували напис «Герой України».

-AAA+

Таким чином пам’ятник став відповідати назві майдану, на якому він стоїть, і який носить ім’я Героя України Степна Бандери.

Про це повідомили ЗІКу 16 серпня у прес-службі Тернопільської міськради.

У Тернополі на пам’ятнику Степану Бандері викарбували напис «Герой України». Раніше рішенням сесії міської ради площу, на якій знаходиться пам’ятник, перейменували на Майдан імені Героя України Степана Бандери. Тепер і монумент відповідає назві площі.

«Жоден суд не забере в українців правдивої історії. Степан Бандера – ідеолог та провідник української нації. Для кожного свідомого українця він завжди буде Героєм. Тому напис «Герой України» на пам’ятнику Степану Бандері є увіковіченням пам’яті борця за волю і Незалежність. Таким чином ми вирішили вшанувати наших героїв, які боролися за те, щоб ми жили на своїй Богом даній землі», – зазначив міський голова Тернополя Сергій Надал.

https://zik.ua/ua/news/2011/08/16/303953

На фестивалі «Бандерштат-2011» склали велетенське слово «Бандера»

 

На Волині відбувся п’ятий фестиваль «Бандерштат-2011», який цьогоріч, як і вперше, пройшов на території іподрому Луцька поблизу центрального парку. Дійство відбувалось два дні – 13 та 14 серпня.

-AAA+

Як і у всі попередні роки, незмінним організатором «Бандерштату» є всеукраїнська молодіжна організація «Національний Альянс», – повідомила ЗІКу прес-секретар фестивалю Анастасія Передрій.

Цього року організаторам вдалось зібрати найпотужніший за всю історію фестивалю музичний склад учасників. Крім барда з Рівненщини Володимира Пастушка, участь у концерті взяли гурти TerraKod (Білорусь), Гапочка (Київ), Веремій (Київ), Мерва (Рівне), Андерсон (Київ), Брем Стокер (Рівне), Мартові (Вінниця), Фіолет (Луцьк), Sweetlo (Київ), Ювелір (Луцьк), Ворст (Рівне), ХУч (Львів), CUBE (Луцьк), 4Hours (Луцьк), The Crаbs (Рівне), Безодня, Широкий Лан (Калуш), Спалені Вітрила (Рівне), Етсетера (Суми), 30 паралель (Моршин). Хед-лайнерами дійства стали команди «Хорта», «Димна Суміш» та «Тартак».

У суботу на «Бандерштат» завітав Юрій Шухевич, який поспілкувався з учасниками фестивалю, поділився своїми враженнями про сучасну політичну ситуацію в Україні. В неділю на фестивалі всі охочі могли поспілкуватися із відомим українським письменником Василем Шклярем. Більшість питань аудиторії стосувалися його роману «Залишенець. Чорний ворон». Після зустрічі пан Василь підписував свої книги та фотографувався із шанувальниками.

Протягом фестивалю також відбулись зустрічі із народними депутатами України Олесем Донієм, Тарасом Стецьківим, В’ячеславом Кириленком, відомим українським економістом Андрієм Новаком, президентом Благодійного фонду «Літопис УПА» Миколою Посівничем, членом УНА-УНСО Ігорем «Тополею» Мазурем, відомою блогеркою Оленою Білозерською, лідером гурту «Тартак» Сашком Положинським, учасниками «справи Сталіна» та ветеранами УПА.

Окрім основної музичної сцени, на фестивалі вперше була ще й акустична, де виступили понад десяток гуртів з різних міст України. Також у програмі фестивалю були традиційні для «Бандерштату» конкурс на кращого стрільця, нічна ватра, татуювання та боді-арт патріотичного змісту та багато іншого. Літературна частина фестивалю була представлена молодими та вже відомими поетами з різних куточків України.

Традиційно для фестивалю «Бандерштат» Товариство пошуку жертв війни «ПАМ’ЯТЬ» провело військово-історичну реконструкцію бою загонів НКВС із відділами УПА. Відповідно до легенди, війська НКВС увійшовши в село розстрілюють місцевих мешканців, підозрюючи їх у допомозі повстанцям. Аби врятувати місцевих мешканців, відділи УПА наступають на село та звільняють його від радянських солдатів. У відтворенні подій бою було використано вогнепальну зброю, яка використовувалась у період Другої світової війни, яка була заряджена холостими набоями, та навіть міномет.

Після військово-історичної реконструкції відбувся наймасштабніший націоналістичний флеш-моб в Україні. Учасники фестивалю вишикувалися перед сценою та сформували великий напис «Бандера». Кожен мав лист червоного паперу. За командою усі учасники одночасно підняли над головою свої листи, таким чином «зафарбували» напис «Бандера» у червоний колір.

Варто зазначити, що фестиваль був цілком безалкогольний. На «Бандерштаті» не продавалися алкогольні та слабоалкогольні напої, також заборонялося проносити такі напої з собою на територію фестивалю. 

https://zik.ua/ua/news/2011/08/16/303915

 

На Всесвітній форум українців Кабмін дав 3 млн 300 тис. грн

У Києві відкривається V Всесвітній форум українців. Він триватиме три дні та збере представників діаспори з усього світу.

-AAA+

Кабінет Міністрів виділив понад 3 мільйона гривень на підготовку форуму, – про це повідомив міністр культури України Михайло Кулиняк.

«П’ятий Форум українців відбувається у рік 20-ї річниці незалежності нашої держави. Цікавість є велика. Всі наші українці, які проживають за кордоном, мають шанс подивитися, як живе Україна. За дорученням Президента було вирішено провести цей Всесвітній форум українців на найвищому рівні, тому з бюджету виділено 3 мільйона 300 тисяч гривень. Це все потрачено на приїзд, від’їзд, проживання учасників форуму», – сказав міністр культури, повідомляє «Радіо Свобода».

На V Всесвітньому форумі українців очікується участь трьохсот делегатів. Серед них близько сотні осіб – це представники західної діаспори (США, країни Європи), ще 100 делегатів – від східної діаспори (Росія, країни СНД), а також на форум запрошені сотня почесних гостей з України. Відкрити Всесвітній форум запросили Президента Віктора Януковича.

https://zik.ua/ua/news/2011/08/19/304570Обновлен 20 сен 2018. Создан 20 авг 2011  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником